top of page
Tax Income Reports

Csődeljárás

MEGOLDJUK ÖN HELYETT!

A csődeljárás megindítása
 

A csődeljárás olyan eljárás, amelynek során az adós fizetési haladékot kap és a hitelezőkkel csődegyezség megkötésére tesz kísérletet.

A csődeljárást a gazdálkodó szervezet vezetője indítja meg, a bírósághoz csődeljárás lefolytatása iránti kérelmet kell benyújtani. Az eljárás során a jogi képviselet kötelező.

A kérelem benyújtásához a gazdálkodó szervezet legfőbb szervének (taggyűlés, közgyűlés stb.) előzetes egyetértése szükséges. A kérelem benyújtásáról a munkavállalókat, szakszervezeteket és az üzemi tanácsot tájékoztatni kell.

A bíróság a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül végzést hoz a csődeljárás elrendeléséről és intézkedik a végzés Cégközlönyben történő közzétételéről, valamint a cégjegyzékben az adós cégneve mellett a „cs. a.” („csődeljárás alatt”) toldat feltüntetéséről. A bíróság hivatalból vagyonfelügyelőt rendel ki.

Fizetési moratórium

A csődeljárás következő szakasza a fizetési haladék (moratórium) időszaka, amely alatt az adósnak nem kell a már esedékes tartozásait megfizetnie és lehetősége van csődegyezségi tárgyalás lefolytatására a hitelezőkkel való megegyezés érdekében. 

A fizetési moratórium általában 120 nap. Kivételes esetben ez az időszak a csődeljárás kezdő időpontjától számított legfeljebb 240 napig vagy 365 napig meghosszabbítható.

Fontos, hogy a moratórium nem szünteti meg az adós cég és a hitelező közötti jogviszonyokból eredő kötelezettségeket és jogokat, a hitelezők követelési kamatoznak, azonban az adós ellen végrehajtás nem rendelhető el és az adós számláinak terhére fizetési megbízás nem teljesíthető.

Figyelem, a fizetési haladék azonban bizonyos privilegizált követelések megfizetése alól nem mentesít, így például a munkabér, tartásdíj, közüzemi díjak, ÁFA stb.

Hitelezői követelések bejelentése

Az adós a hitelezőit a csődeljárást elrendelő végzés közzétételétől számított 5 munkanapon belül közvetlenül is értesíti és felhívja követeléseiknek 30 napon belül történő bejelentésére. Ahhoz, hogy a hitelezők igényüket bejelenthessék, a vagyonfelügyelőnél regisztrációs díjat kell megfizetniük. A nyilvántartásba vétel díja a követelés 1%-a, de minimum 5.000,- Ft és maximum 100.000,- Ft.

A csődeljárás befejezetté nyilvánítása vagy megszüntetése

Az adósnak a fizetési haladék időtartama alatt reorganizációs és veszteségcsökkentő programot, valamint egyezségi javaslatot kell készítenie, a csődeljárás kezdő időpontjától számított 60 napon belül pedig egyezségi tárgyalást kell összehívnia.

Amennyiben létrejön az egyezség a hitelezők és az adós között, akkor azt írásba kell foglalni, amelyet minden fél aláír, és azt a vagyonfelügyelő ellenjegyzi. Az egyezséget az adós 5 munkanapon belül köteles megküldeni a bíróság részére. Ha az egyezség megfelel a jogszabályban foglaltaknak, akkor a bíróság azt jóváhagyja és a csődeljárást befejezetté nyilvánítja. Ha nem jött létre egyezség vagy az nem felel meg a jogszabályi követelményeknek, akkor a bíróság megszünteti a csődeljárást és elrendeli az adós felszámolását.

Szakértőink jól ismerik mind a csőd,- mind a felszámolási eljárárás  menetét!

Az eljárások alapos ismerete feltétlenül szükséges ahhoz hogy Ön megfelelő döntést hozzon!

Ismerje meg minél előbb a kötelezettségeit és lehetőségeit hogy a lehető legjobb döntést hozhassa meg!

Levesszük  a terhet a válláról:

 

-A felszámolóval és a hitelezőkkel való kapcsolattartás

-Az eljárás folyamatának követéséről

-A megfelelő megoldás megtalálásával

-A szükséges pótlások elvégzésére

NE LEGYENEK ÁLMATLAN ÉJSZAKÁI!

KÉRJE SZAKÉRTŐINK SEGÍTSÉGÉT!

Lépjen kapcsolatba velünk

Ha kérdései vannak, vagy szeretne többet megtudni szolgáltatásainkról, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk. Telefonon vagy e-mailen keresztül is elérhetőek vagyunk.

bottom of page